Kam se podívat
v Orlických horách

Tipy na výlety

Jaro, léto i podzim v Říčkách v Orlických horách nabízí spoustu možností k turistice, cykloturistice, vycházkám a odpočinku na čerstvém vzduchu. Při vycházkách se touláte krásnou přírodou, nadchnou vás lesy a louky, uvidíte tradiční lidovou architekturu.

V zimním období zase můžete využít naše tipy na výlety na běžkách.

Rozhledna Anna

Dřevěná, 17 m vysoká rozhledna byla postavena v roce 2010 na vrcholu Anenského vrchu v nadmořské výšce 991 m n. m. Rozhledna nabízí krásné výhledy na Orlické hory, podhůří, masiv Králického Sněžníku i sousední polské Bystřické hory. Vstup na rozhlednu je volný. Přístupové cesty od Říček: po modré turistické stezce (cca 4,5 km), po červené hřebenové trase z Mezivrší cca 2,5 km).

Menhiry - kamenné bloky

Obrovské vztyčené kameny, které se nachází asi 500 m od centra obce vpravo od silnice vedoucí do Zdobnice.

Masarykova chata na Šerlichu

Šerlich je místo častých turistických cílů na hřebeni Orlických hor a vyhlídkové místo s možností občerstvení v Masarykově chatě, jejíž průčelí zdobí socha prezidenta T.G. Masaryka. Prochází tudy červeně značená hřebenová turistická stezka zvaná Jiráskova.

Zemská brána

Přírodní rezervace a naučná stezka Zemská brána vedoucí od kamenného mostu přes řeku Divokou Orlici do Klášterce nad Orlicí. Stezka je dlouhá cca 3,5 km, prochází skalnatým údolím Divoké Orlice, která u kamenného mostu vstupuje na české území. Cestou uvidíte Pašeráckou lávku, Ledříčkovu jeskyni, malé pevnůstky, krásnou přírodu.

Kunštácká kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie na hřebeni Orlických hor byla postavena pro potřeby dřevařských dělníků, kteří zde těžili dřevo pro zdejší sklárny a kutnohorské doly. Původní dřevěná kaple byla později nahrazena kamennou s kruhovým půdorysem.

Velká Deštná

Největší vrchol Orlických hor Velká Deštná se nachází v nadmořské výšce 1115 m n.m. Nabízí kruhový výhled na všechny světové strany. V sezóně se můžete občerstvit ve stanici Horské služby, která se nachází v blízkosti Velké Deštné.

Neratov

Malá horská vesnička s barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Přestože byl kostel dvakrát vážně poničen, nebyl zdemolován. Sdružení Neratov (www.neratov.cz) se zasloužilo o jeho záchranu a postupně zde probíhají opravy.

Muzeum Pevnost Hanička

Dělostřelecká tvrz Hanička byla vystavěná v letech 1936 – 38. Po válce sloužila jako zdroj pitné vody pro Rokytnici. V roce 1975 byla zabrána Federálním ministerstvem vnitra a přebudována na protiatomový kryt. Od roku 1995 je přístupná veřejnosti. Více na www.hanicka.cz.

Přehrada Pastviny

Přehradní nádrž Pastviny se nachází ve stejnojmenné obci Pastviny v podhůří Orlických hor, asi 7 km východně od Žamberka. Napájí ji řeka Divoká Orlice. Přehrada se stavěla v letech 1933–1938. Možnost koupání, půjčení loděk, bobová dráha (750m).

Kostel v Nebeské Rybné

Kostel Sv. Filipa a Jakuba, postavený v letech 1846-1857 je jedinným klasicistním kostelem v Orlických horách. Byl postaven na na místě dřevěného kostelíku z roku 1636, který v září 1845 vyhořel při požáru obce. Před průčelím stojí sochy sv. Filipa a Jakuba.